دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني تهران
نسخه چاپی

دکترمهرداد محمدپور

قوز قرنیه

قوز قرنیه (کراتوکونوس)

قوز قرنیه (کراتوکونوس)

کراتوکونوس keratoconus یا قوز قرنیه بیماری غیرالتهابی پیشرونده ای است که اغلب به صورت دو طرفه دیده می شود.این بیماری (قوز قرنیه) معمولا در دهه دوم و سوم زندگی بروز و با سرعت پیشرفت می کند و بعد از آن سرعت پیشرفت آن کمتر خواهد شد.

قوز قرنیه یا کراتوکونوس در لغت به معنای قرنیه مخروطی شکل می باشد که در این بیماری رشته های پروتئینی موجود در قرنیه که کلاژن نامیده می شوند ، ضعیف شده و توانایی لازم جهت نگه داری شکل قرنیه را از دست می دهند و در نتیجه قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند.

به طور طبیعی قرنیه در افراد نرمال شکلی گرد و کروی دارد اما درافراد مبتلا به قوز قرنیه ، قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود. این تغییر شکل قرنیه و نامنظمی ایجاد شده در آن منجر به ایجاد آستیگماتیسم نامنظم و نزدیک بینی در چشم و در نتیجه کاهش بینایی و کیفیت دید فرد می شود.این بیماری معمولا دوطرفه است اما یک چشم ممکن است زودتر و شدیدتر گرفتار شود.

علل احتمالی ایجاد قوز قرنیه یا کراتوکونوس:
با وجود تحقیقات فراوان علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است اما احتمال میرود که دلایل زیر در ایجاد این بیماری موثر باشند.

۱- ژنتیک و توارث
۲- مالش مکرر چشم
۳- اختلالات بافت همبند
۴- آلرژی های چشمی
۵- سندرم داون و سایر بیماریهای سیستمیک

توارث و قوز قرنیه

این بیماری به صورت چند ژنی با قدرت ظهور متفاوت منتقل می گردد. یعنی ممکن است ژن این بیماری در فردی وجود داشته باشد امادر آن فرد این بیماری تظاهر پیدا  نکند و یا اینکه دیر ظاهر شود.بنابراین ممکن است این بیماری در فرزند والدینی که قوز قرنیه نداشته اند دیده شود و یا بالعکس والدینی که دچار این بیماری هستند فرزند سالمی داشته باشند.

علائم و نشانه های قوز قرنیه یا کراتوکونوس:


این افراد معمولا ازتاری پیشرونده دید، مشاهده سایه و چند بینی شکایت دارند که با پیشرفت این بیماری شرایط بدتر خواهد شد. در این بیماران معمولا در هر بار مراجعه به متخصص چشم و اپتومتریست نسخه عینکشان تغییر میکند و یا با وجود عینک کامل نخواهد شد.  همچنین با پیشرفت بیماری دید آنها در کاهش دیدی که با عینک اصلاح نشود ،باید به قوز قرنیه مشکوک شد.در موارد تغییر سریع میزان یا محور آستیگماتیسم شماره عینک نیز باید به کراتوکونوس شک نمود.

بنابراین در بیمارانی که بدون هیچ گونه سابقه جراحی دچارآستیگماتیسم نامنظم می شوند،اولین تشخیص قوز قرنیه یا کراتوکونوس می باشد. در شکل زیر شبیه سازی تصویری را که فرد مبتلا به قوز قرنیه میبیند مشاهده میکنید.

چگونگی تشخیص قوز قرنیه:

گاهی اوقات این بیماری به صورت نهفته می باشد و فقط میتوان آنرا درمعاینات چشم پزشکی تشخیص داد و فرد علائمی نخواهد داشت. این بیماران معمولا افرادی هستند که برای انجام جراحی رفرکتیو (لیزیک lasik، لازک lasek) مراجعه نموده اند و تحت معاینات کامل قرار میگیرند و با انجام آزمایشات توپوگرافی قرنیه تشخیص قوز قرنیه یا کراتوکونوس مطرح می شود. این در حالی است که بیمار هیچ علامتی ندارد و پذیرش موضوع برایش سخت می باشد.

در این موارد ممکن است بیماری ثابت باقی بماند و یا اینکه به مرور پیشرفت کند لذا این افراد باید حتما به صورت سالیانه به پزشک خود مراجعه و با انجام تصویربرداری مجدد از قرنیه وضعیت چشمشان بررسی شود.در این افراد جراحی مثل عیوب انکساری لیزیک ولازک توصیه نمی شود .

اما در موارد کلینیکال (بالینی) بیماری کاملا مشهود و دارای پیشرفت است در این بیماران در اوایل تغییرات مکرر نمره عینک و آستیگماتیسم قابل مشاهده است.

در مراحل اولیه دید فرد با عینک کامل می شود اما با پیشرفت بیماری فرد با عینک نمی تواند دید کامل و واضحی داشته باشد. لذا در مواردی که آستیگماتیسم به طور مکرر تغییر میکند و دید فرد با عینک کامل نمیشود باید به قوز قرنیه مشکوک شد.

در بعضی از بیماران مخروطی شدن قرنیه به حدی پیشرفته می شود که در نگاه به پایین برآمدگی قرنیه منجر به زاویه دار شدن پلک پایین می شود که به این حالت  Munson’s sign گفته میشود.

درمان قوز قرنیه:

درمان این بیماری بسته به مرحله ی بیماری و میزان پیشرفت آن متفاوت است.هدف از درمان در این بیماری جلوگیری از بدتر شدن شرایط می باشد و باید توجه داشت که درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

این بیماری باعث نابینایی کامل نمی گردد ولی محدودیت دید ایجاد میکند و میتوان با درمانهای موجود شرایط را بهتر نمود.

درمانهای این بیماری به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم میشوند.

قوز قرنیه و معافیت سربازی:

قوز قرنیه یا کراتوکونوس  با تأیید یافته های  پارا کلینیک  از جمله

 orb scanیا پنتاکم یا توپوگرافی قرنیه

الف) درصورتیکه با کراتومتری قابل اندازه گیری نباشد: معاف دائم

ب) در صورتیکه عارضه واضح قرنیه و اختلال دید ایجاد کرده باشد: معاف دائم

ج) در بقیه موارد: معاف از خدمات رزمی

بهترین جراح چشم برای عمل قوز قرنیه کیست؟

جراحی قوز قرنیه ظرافت های بیشماری دارد که از آن جمله میتوان به سن بیمار، میزان پیشرفت قوزقرنیه یا کراتوکونوس Keratoconus طی یک سال میزان ضخامت قرنیه،شماره چشم وآستیگماتیسم وشیب قرنیه در نقاط مختلف آن دارد وهرچه میزان تجربه جراح بیشتر باشد امکان موفقیت عمل قوزقرنیه هم بیشتر میشود.

بهترین درمان قوزقرنیه:

در حال حاضر بهترین درمان قوزقرنیه کراسلینک یا اشعه درمانی برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه ودر مراحل  بعدی کارگذاری رینگ و نهایتا  پیوند قرنیه میباشد.

بهترین نوع کراس لینک:

نوع سریع آن هست که سه تا  پنج دقیقه  طول میکشد گرچه طول عمل بسته به شرایط چشم و صلاحدید جراح متفاوت است.

میخواهم لیزیک کنم وعینکم را بردارم به من گفته اند قرنیه نازک دارم ومشکوک به قوز قرنیه هستم ولی خیلی دوست دارم عمل کنم شما بهترین دکتر برای عمل لیزیک ولازک کیست واصولا لیزیک بهتر است یا لازک یا  PRK؟این عمل اسمایل که تازه اومده مناسب است؟

قبل از هر چیز باید معاینه کامل و عکسبرداری از چشم انجام شود اگر همه چیز وضعیت مناسب داشت نوع عمل جراحی را هم جراح چشم پزشک ومتخصص چشم با توجه به تجربیات خودش مشخص میکند.قاعدتا هرچه تجربه متخصص یا فوق تخصص چشم بیشتر باشد انتخاب نوع عمل مناسب وموفقیت بعد از عمل بهتر است.

علل ایجاد قوز قرنیه یا کراتوکونوس چیست؟

تحقیقات جدید نشان داده است که ضعیف شدن بافت قرنیه میتواند به دلیل عدم تعادل آنزیم های Enzyme موجود در قرنیه باشد.این عدم تعادل قرنیه را مستعد صدمات اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد Free Radical  می کند که این واکنش ها باعث ضعیف شدن و برآمدگی یا همان قوز قرنیه Keratoconus می شود.

عوامل خطر Risk Factors ایجاد قوز قرنیه چیست؟

عوامل خطر برای صدمات اکسیداتیو وضعیف شدن قرنیه Cornea شامل زمینه ژنتیکی است  که این خود دلیل آن است که قوز قرنیه در بیش از یک فرد خانواده دیده می شود.

قوز قرنیه همچنین بر اثر تماس بیش از حد با امواج ماورای بنفش Ultra Violet نور خورشید، مالش بیش از حد چشم و استفاده نامناسب از لنزهای تماسی  Contact Lens و تحریک چشم ایجاد میشود.

میزان رضایتمندی بیماران عمل شده از جراحی برداشتن عینک شامل لیزیک Lasik،لازک Lasek،فمتولیزیک Femto Lasik،رلکس اسمایل Relex Smile،وپی آرکی PRK

معمولا در روزهای اول بعد از عمل رضایتمندی از عمل رلکس اسمایل Relex smile و فمتولیزیک Femto Lasik بیشتر است ولی بعد از ۳ ماه تفاوتی بین رضایتمندی بیماران بعد از این عمل ها دیده نمی شود.

سن شایع ایجاد و پایان قوز قرنیه چه زمانی است؟

قوز قرنیه  Keratoconus معمولا درسنین نوجوانی شروع میشود.هرچند ممکن است در کودکی یا بعضی افرادحدود ۳۰ سالگی نیز ایجاد شود یا حتی در برخی افراد ۴۰ ساله یا بالاتر نیز ممکن است با احتمال کمتر ایجاد شود.

تغییرات در شکل وحالت قرنیه ممکن است به سرعت یا طی سالها ایجاد شود.این تغییرات باعث تاری دید و دیدن هاله دور اشیاء درشب میشود.این تغییرات ممکن است در هر زمانی متوقف شود یا طی دهه های عمر ادامه یابد.هیچ روشی وجود ندارد که سیر آن پیش بینی شود.

آیا در قوز قرنیه Keratoconus هردو چشم باهم درگیر میشوند؟

در اغلب افراد که دچار قوز قرنیه هستند هردو چشم گرفتار میشود.البته نه به یک میزان.معمولا ابتدا یک چشم درگیر میشودو بعدا چشم دیگر درگیر خواهد شد.

آخرین پیشرفت ها راجع به قوز قرنیه Keratoconusبرای برداشتن عینک و عمل لیزیک لازک فمتولیزیک پی آرکی ورلکس اسمایل

به دکترچشم پزشک برای عمل برداشتن عینک (لیزیک lasik,لازک lasek, فمتولیزیک femto lasik, پی آرکی prk, رلکس اسمایل relex smile ) مراجعه کردم وقتی از چشمم عکس گرفتن گفتند قرنیه چشم شما نازک است ونمیتونی عمل کنی حالا باید چه کار کنم؟

اگر قرنیه چشم خیلی نازک نشده باشدعمل همزمان کراسلینک (ccl,cxl یااشعه درمانی)ولازک باهم با نظر جراح متخصص چشم یا فوق تخصص چشم ولیزیک خوب وباتجربه میشودانجام شود تا نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

آیا پیشگیری از قوزقرنیه امکان دارد؟

قوزقرنیه Keratoconusحالتی است که قرنیه چشم از حالت طبیعی و گرد به صورت کوهانی Dome shape تبدیل میشود.این حالت غیرطبیعی باعث میشود که نور روی شبکیه Retin متمرکز نشودوموجب اختلال دید میشود.از آنجاکه علت  اصلی قوزقرنیه یا کراتوکونوس  مشخص نیست  بنابراین راه قطعی برای جلوگیری از قوزقرنیه وجود ندارد ولی راه های زیرکمک کننده است:

۱-جلوگیری از مالش مداوم وشدید چشمها

۲-دقت در استفاده از لنزهای تماسی تا به چشم آسیب وارد نشود.

۳-معاینه منظم ومرتب توسط متخصص چشم پزشک و یا فوق تخصص چشم برای تشخیص زودرس قوزقرنیه وشروع درمان قبل از اینکه بیماری ناتوان کننده وشدید شودموثر است.

زمانی که علایم زیر در دید بوجود آید سریعا توسط متخصص و فوق تخصص چشم پزشک معاینه شوید: تغییر ناگهانی در دید،دوبینی

بهترین دستگاه کراسلینک CXL,CCL برای اشعه درمانی قوزقرنیه Keratoconus کدام است؟

دستگاه Peshke سوئیسی و دستگاه Avedro میباشد که دارای تائیدیه اتحادیه اروپا و سازمان غذا وداروی آمریکا می باشد.

آیاقوزقرنیه ژنتیکی است؟ ژن قوزقرنیه چیست؟

  بله.قوزقرنیه ژنتیکی است ولی در تمام افرادی که ژن آن را دارند بروز نمی کند.

کشف ژن قوزقرنیه Keratoconus:

محققین دریافتند که دو ژن TSC1,SOD1و ژن VSX1 دربیماران مبتلا دیده میشود وشاید درآینده نزدیک بتوان با ژن درمانی قدم بزرگی در درمان قوزقرنیه برداشت.

آیا کارکردن با موبایل،کامپیوتر وتبلت باعث تشدید و بدتر شدن قوزقرنیه Keratoconus میشود؟

شواهد کافی وجود ندارد که کار با کامپیوتر یا تبلت یا موبایل هوشمند کراتوکونوس را بدتر می کند.

آیا قوزقرنیه Keratoconus ناتوان کننده است؟

قوز قرنیه یک بیماری چشمی است که ممکن است کاهش در حدت بینایی ایجادکند تا جایی که میتواند موجب ناتوانی Disability شود.هرچند خود قوزقرنیه ناتوانی ایجاد نمیکند ولی کاهش بینایی ناشی از آن میتواند ناتوان کننده باشد.

در ایالات متحده اگر دید اصلاح شده فردی۲۰/۲۰۰ یا بدتر باشد حالا به هرعلتی ناشی از قوزقرنیه یا علل دیگر باشد نابینا درنظر گرفته میشود ومیتواند از مزایای بیماری ناتوان کننده استفاده کند.خوشبخانه در بسیاری ازموارد درمان هایی مانند لنزهای تماسی، اشعه درمانیCCL,CXL,CROSS LINKING میتواند از کاهش بینایی شدید قوزقرنیه در این حد جلوگیری کند. اگر شما دچار قوزقرنیه هستید حتما به یک متخصص قوزقرنیه یاCorneal Specialist مراجعه کنید تا درمان های موثر وجدید انجام شود وباعث بالارفتن بینایی و جلوگیری از ناتوانی بینایی ناشی از قوزقرنیه یا کراتوکونوس شود.

۱-علت قوزقرنیهkeratoconus چیست؟

قوزقرنیه یک بیماری چندعاملی است که مهمترین علل آن ژنتیکی و مالش چشم ها است.

۲-ازکجا بفهمیم قوزقرنیه داریم؟

قوزقرنیه دراوایل بیماری بدون علامت است وفقط با عکس رنگی قرنیه یا توپوگرافی قابل تشخیص است.

۳-آیا لازم است همه افراد توپوگرافی شوند؟

خیر.ولی افرادباسابقه خانوادگی قوزقرنیه حتما بایدتوپوگرافی Topography شوند

۴-چه افرادی نیازبه توپوگرافی قرنیه دارند؟

افرادی که سابقه خانوادگی قوزقرنیه دارند،افرادی که آستیگمات بالا دارندافرادی که باعینک دیدشان کامل نمیشود،افرادی که شماره چشم یا آستیگماتشان بالا میرود

۵-قوزقرنیه درچه سنی شروع میشود؟

ازنوجوانی شروع میشود ولی در هرسنی ممکن است ایجاد شود.

۶-قوزقرنیه درچه سنی متوقف میشود؟

معمولا درچهل سالگی.ولی درهر سنی ممکن است پیشرفت کند.

۷-آیا قوزقرنیه درمان قطعی هم دارد؟

اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شده ودرمان شوند تا نود درصد جلوی پیشرفت بیماری گرفته می شود.

جدیدترین وپیشرفته ترین عمل قوز قرنیه keratoconus چیست؟

جدیدترین و پیشرفته ترین و مدرنترین عمل قوزقرنیه در مراحل اولیه عمل همزمان  کراس لینک(اشعه درمانی.ccl.cxl)و لازک lasek میباشد و در مراحل  پیشرفته عمل همزمان کراس لینک و رینگ می باشد.

تنها عمل شناخته شده در جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه keratoconus چیست؟

تنها عمل شناخته شده برای جلوگیری از پیشرفت قوزقرنیه اشعه درمانی یا کراسلینک یا CCL یا CXL میباشد.

آیا لنز سخت باعث جلوگیری از پیشرفت قوزقرنیه keratoconus میشود؟

خیر. لنزسخت از پیشرفت قوز قرنیه جلوگیری نمیکند.

علایم قوزقرنیه keratoconus چیست؟

معولا با افزایش شماره چشم به خصوص آستیگماتیسم چشم شروع میشود و پس از مدتی حتی دید با افزایش شماره عینک وآستیگمات اصلاح نمی شود.

بهترین رینگ داخل قرنیه برای اصلاح قوزقرنیه keratoconus چیست؟

این بسته به شرایط چشم وصلاحدید جراح چشم پزشک دارد  ولی اثر رینگ های کامل بهتر از انواع سگمنتال می باشد.

کم هزینه ترین وموثرترین عمل قوزقرنیه پیشرونده چیست؟

کم هزینه ترین وموثرترین عمل قوزقرنیه پیشرونده ketatoconus ، کراسلینک یا CCL یا CXL یا همان اشعه درمانی میباشد. سایراعمال قوز قرنیه شامل کار گذاری رینگ و کار گذاری لنزهای توریک و پیوند قرنیه همگی هزینه بالاتر دارند و جلوی پیشرفت قوز قرنیه را هم معمولا نمی گیرند.

آیا بیمه هزینه عمل قوزقرنیه را قبول میکند؟

معمولا بیمه ها بخشی از هزینه عمل قوز قرنیه keratoconus راباز پرداخت میکنند.

تشخیص قطعی قوزقرنیه  keratoconus چیست؟

تشخیص قطعی قوز قرنیه با انجام توپوگرافی رنگی قرنیه میباشد و علایم تشخیصی در معاینه و ارب اسکن و پنتاکم هم کمک کننده است.

ارب اسکن چیست؟(Orb Scan)

ارب اسکن Orbscan  یک نوع توموگرافی قرنیه است که شیب انحنای قرنیه،برآمدگی قدامی وخلفی قرنیه وضخامت قرنیه را نشان می دهد.از کاربردهای اصلی آن قبل ازعمل لیزیک Lasik و تشخیص قوزقرنیه keratoconus می باشد.

توپوگرافی یا ارب اسکن یا پنتاکم کدام برای تشخیص قوزقرنیه دقیق تر است؟

همه این روش های تصویر برداری چشم وقرنیه شامل توپوگرافی  Topography,پنتاکم pentacam و ارب اسکن Orbscan همگی برای تشخیص قوز قرنیه keratoconus  کمکی بوده ولی توپوگرافی دقت بیشتری دارد.

آیا قوزقرنیه راهم میتوان لیزیک لازک یا فمتولیزیک کرد؟

درصورتیکه قوزقرنیه Keratoconus خفیف باشد وضخامت باقیمانده قرنیه  اجازه عمل را دهد و سن بیمار هم مناسب باشد میتوان جراحی همزمان لازک Lasek و کراسلینک CCL,CXL توسط جراح فوق تخصص قرنیه چشم ولیزیک که  تجربه کافی در این زمینه داشته باشد وتوسط  دستگاه های  بسیار  پیشرفته  تحت شرایط خاص علمی انجام داد ولی لیزیک Lasik  و فمتولیزیک  Femto Lasik در قوزقرنیه اصلا توصیه نمی شود.

آیا مالش چشم باعث ایجادقوزقرنیه میشود؟

قوزقرنیه یا کراتوکونوسKeratoconus غالبابیماری ارثی در نظرگرفته می شود.بنابراین مالش چشم ها Eye Rubbing یک عامل خطر در افرادی که فاکتور ژنیتیکی دارند میتواند آنها را مستعد به قوزقرنیه می کند.

علل شایع ایجاد مالش چشم ها شامل آلرژی چشمی Eye Allergy،وعواملی است که موجب خارش چشمItchy Eye  میشود. هرچند افرادی که سابقه فامیلی از قوزقرنیه دارند یا درمعاینه متخصص چشم پزشک علایمی از قوزقرنیه دارند باید از مالش چشم ها پرهیزکنند. مالش چشم ها خطر ایجاد قوزقرنیه را ایجاد می کند ویا قوزقرنیه را که وجود دارد تشدید می کند.

حتی درصورتی که فرد زمینه ایجاد قوزقرنیه را نداشته باشد،بهتراست که چشم ها را مالش ندهد. چون این کار باعث خراش قرنیه،Corneal Abrasion بالارفتن فشارچشم Glaucoma و جدا شدگی  شبکیه Retinal Detachmentوعفونت چشم می شود.

رینگ های قرنیه چشم چند نوعند و چه تاثیری دارند؟

تنوع رینگ های قرنیه بسیار زیاد است که بر اساس تجربه جراح  چشم پزشک یا فوق تخصص قرنیه چشم و شرایط  چشم یا قوزقرنیه بیمار انتخاب میشود و باعث به تعویق افتادن  پیوند قرنیه  می شود.

بهترین درمان قوزقرنیه در کودکان ونوجوانان چیست؟

تا چند سال پیش درمانی برای قوزقرنیه کودکان و نوجوانان وجود نداشت، ولی امروزه ثابت شده است که اشعه درمانی یا کراسلینک

Cross linking.CCL,CXL قرنیه با اشعه ماورای بنفش و ویتامین B تحت شرایط خاص میتواندتا حدود زیادی جلوی پیشرفت قوز قرنیه را در این گروه سنی بگیرد.البته باتوجه به ساختار چشم کودکان و نوجوانان که رو به رشد می باشد معمولا پس از چند سال نیاز به اشعه درمانی مجدد وجود دارد.

(CORNEAL CROSS-LINKING (CXL یا کراسلینکینگ چه تاثیری بر قوزقرنیه یا کراتوکونوس دارد؟

کراسلینک یک روش درمان برای جلوگیری  از پیشرفت قوزقرنیه keratoconus است که به صورت سرپایی انجام می شود.این روش برای درمان قوزقرنیه پیشرونده یا سایر حالاتی که منجر به ضعیف شدن قرنیه میشوند استفاده می شود.

CXLباعث تقویت واستحکام قرنیه توسط بوجودآوردن اتصالات جدید بین فیبرهای کلاژن موجود در قرنیه می شود. روش دومرحله ای مایع ریبوفلاوین(B12) درسطح قرنیه استفاده می شود و بلافاصله از تابش نور اولترا ویوله یا ماورای بنفش بر سطح قرنیه استفاده می شود.

دو روش CXL وجود دارد:

1.Epithelium-off CXL

Epithelium-on CXL.2

روش CXL همچنین می تواند همراه روش های دیگر درمان قوزقرنیه انجام شود. به عنوان مثال ترکیب روش  CXL با کارگذاری رینگ باهم انجام  شود.

ده سال پیش عمل لیزیک چشم انجام داده ام شماره چشمم برگشته است،آیا میتونم دوباره عمل کنم؟

عمل لیزیک چشم مجدد بستگی به عوامل متعددی دارد مثل میزان برگشت شماره چشم وآستیگماتیسم میزان باقی مانده ضخامت قرنیه شما ولی قدم اول بررسی شما ازنظر ایجاد قوزقرنیه میباشد.چون اگر مبتلا به قوزقرنیه شده باشید ابتدا باید درمان قوزقرنیه برایتان انجام شود.

جدیدترین درمان قوزقرنیه چیست؟

امروزه جدیدترین درمان قوزقرنیه خفیف ومتوسط انجام عمل متوالی لازک سفارشی و کراسلینک متعاقب با ریبوفلاوین ترانس اپیتلیال می باشد که نتایج بسیار خوبی به همراه دارد.

بهترین دکتر برای قوزقرنیه کیست؟

بهترین دکترقوزقرنیه کسی است که بتواند:

۱.اولا قوزقرنیه را تشخیص دهد.

۲.دستگاه های تصویربرداری کامل وجدید برای تشخیص قوزقرنیه داشته باشد.

۳.نسبت به دانش روز در تشخیص سریع قوزقرنیه مطلع باشد.

۴.از بهترین دستگاه ها وتکنولوژی روز برای درمان قوزقرنیه استفاده کند.

۵.اینکه بداند در چه شرایطی باید اشعه درمانی یا کراسلینک وبا چه دوز وتکنیکی انجام دهد.

۶.چه زمانی باید رینگ بگذارد واز چه رینگ ودستگاهی برای کارگذاری آن استفاده کند.

۷.چه زمانی لازم است بیمار پیوند قرنیه شود.

۸.تجربه زیادی در تشخیص به موقع و درمان قوزقرنیه داشته باشد و در نهایت رضایتمندی بالای بیماران از کار وی موجود باشد.

۹.کارهای تحقیقاتی ومقالات معتبری در زمینه قوزقرنیه به چاپ رسانده باشد.

بدیهی است که بهترین گزینه جراحی است که فوق تخصص قرنیه باشد واستاد دانشگاه بوده و تجربه طولانی در زمینه قوزقرنیه داشته باشد.

قوزقرنیه یا کراتوکونوس چیست؟

Keratoconus:

قوزقرنیه یا کراتوکونوس یک بیماری غیرالتهابی پیشرونده ونامتقارن قرنیه Cornea است که باعث نازکی پیشرونده قرنیه،کاهش بینایی که در مراحل اولیه باعینک اصلاح می شود. ولی درمراحل پیشرفته دیگر باعینک اصلاح نمیشود ونیاز به لنزهای سخت ویا کارگذاری رینگ ویا پیوندقرنیه پیدا می کند. معمولا در بیماران قوزقرنیه آستیگمات های نامنظم و خلاف قاعده ایجاد میشود و دید بیمار محو وسایه دار میشود و در مراحل پیشرفته دوبینی یا چندبینی ایجادمی کند.

علت قوزقرنیه یا کراتوکونوس KERATOCONUS چیه؟

مهمترین علت قوزقرنیه داشتن ژن معیوب  قوزقرنیه است که از پدر یا مادر به ارث میرسدوبامالش چشم هاتشدید می شود. البته این به این معنا نیست که پدر یا مادر دارای قوزقرنیه باشند. بلکه میتواند به صورت ژن نهفته از پدر یامادر به فرزند منتقل شود.

افرادی که در خانواده شان شامل :

پدر،مادر،برادر،خواهر،خاله،عمه،دایی،عمو

هرکدام که مبتلا به قوزقرنیه باشند حتما باید برای تصویربرداری از قرنیه چشم وبررسی ازنظر قوزقرنیه چشم به فوق تخصص قرنیه مجرب مراجعه کنندتا در اسرع وقت و قبل از پیشرفت بیماری تحت درمان مناسب قرار گیرند. بدیهی است نازکی قرنیه پس از پیشرفت آن قابل اصلاح نمی باشدوحداکثر میتوان قوزقرنیه را در مراحل تشخیصی تا نود درصد متوقف نمود و پیوند قرنیه را به تعویق انداخت.

 

مجموعه کاملترین ویدیوفیلم آموزش همگانی کلیات قوزقرنیه